تابلو فرش دستبافت از کجا بخرم + خرید 40 مدل بی نظیر

راهنمای خرید تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم‌؟ این سوال و دغدغه‌ی افرادی است، که قصد خرید تابلو فرش دستباف را دارند. بافت و کارشناسی فرش یا تابلو فرش دستباف هنر سنتی ایرانیان محسوب می شود و از دیرباز این هنر سینه به سینه انتقال یافته، که در این زمان بیشتر از قبل این صنعت و هنر مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. به دلیل بالا بودن قیمت تابلو فرش دستباف و تبلیغات و تعاریف ضد و نقیض فروشندگان، افراد در خرید تابلو فرش دستباف سردرگم و گیج می شوند. با راهنمای خرید تابلو فرش دستباف با سایت هوم آنلاین همراه باشید.

در انتهای این مقاله تیم سایت هوم آنلاین ، محصولات منتخب را جهت خریداری شما بزرگواران ارائه کرده است.
تابلو فرش دستبافت از کجا بخرم

تابلو فرش دستباف بدرقه عروس

نکات مهم در خرید تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

اگر می خواهید که در خرید تابلو فرش دستباف گمراه نشوید و یک خرید مطمئن را تجربه کنید، حتماً با یک کارشناس فرش همراه شوید، ولی اگر قصد یا امکان چنین کاری را ندارید، در هنگام خرید تابلو فرش دستباف باید به چند نکته‌ی اساسی که در زیر آورده‌ایم  توجه نمایید.

محل بافت

در جای جای ایران کهن هنرهای دستی بی بدیل مشاهده می کنید که تابلو فرش دستباف، سرآمد این هنرها به شمار می رود. بهترین تابلو فرش دستباف، نسبت به اولویت در شهرهای سردرود تبریز، تبریز، اصفهان، کاشان، قم، اردبیل و تهران بافته می شوند.

شهر سردرود تبریز را، پایتخت تابلو فرش دستباف ایران می نامند. در خرید تابلو فرش توجه به محل بافت، یکی از نکات مهم می باشد و یکی از جواب هایی که بیشتر افراد پرسیده‌اند، تابلو فرش دستباف از کجا بخرم ، دقت و توجه به محل بافت است.

تراکم بافت

در خرید تابلو فرش دستباف به تراکم (رج فرش) دقت نمایید. تعداد رج ها، ارزش و قیمت تابلو فرش دستباف را تعیین می کنند. یکی دیگر از جواب افرادی که پرسیده‌اند، تابلو فرش دستباف از کجا بخرم ، این است که از جایی فرش بخرید که تعداد دقیق و درست تراکم (رج فرش) را برای شما صادقانه بگویند. چون بیشتر افراد بعد از چند سال آگاه می شوند که فروشنده در مورد تعداد رج، زیاد هم با آنها صادق نبوده است.

برای دانستن دقیق تعداد رج فرش باید از قسمتی که فرش تمام می شود (منهای ریشه ها)، با خط‌کش 7 سانتی متر علامت بزنیم و تعداد ردیف ها یا همان رج ها را بشماریم، برای مثال اگر تعداد رج ها در محدوده‌ی 7 سانتی متری 45 عدد باشد، در اصطلاح بازاری می گویند رج این فرش 45 است.

نکته : هر چه قدر تعداد رج ها کمتر باشد، فرش از ظرافت، ارزش و قیمت بالای برخوردار است.

بیشتر بخوانید
بهترین برندهای ساعت دیواری + خرید 40 مدل مدرن

نوع گره در تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

در بافت فرش دو نوع گره متداول داریم، که یک نمونه گره ترک و یکی دیگر گره کرد نام دارد. بافت با گره کرد وقت گیر و سخت تر است، ولی تابلو فرش بافته شده با این روش از استحکام بالایی برخوردار است.

یکی دیگر از جواب افرادی که پرسیده‌اند، تابلو فرش دستباف از کجا بخرم این است که، از جایی فرش بخرید که فروشنده با نوع گره آشنا باشد و حقیقت را به شما بگوید. چون نوع گره چیزی نیست که با نگاه کردن و کارشناسی به آن پی برد.

توجه به نوع شانه زنی در خرید

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

بافت فرش توسط نقشه‌ای که در قابل بافنده قرار دارد، انجام می شود. بعد از اتمام هر ردیف (رج)، بافنده توسط سیخ مخصوص  فرش، یک نخ نسبتاً ضخیم را از بین تارهای فرش عبور می دهد و شروع به شانه زنی می کند و بعد از اتمام کار، دوباره یک نخ نازکتر را که مانند نخ قرقره است، توسط همان سیخ از بین تارها عبور داده و شروع به شانه زنی می کند.

دقت در شانه زنی بر کیفیت فرش تأثیر زیادی دارد و برای اینکه متوجه شوید شانه زنی به چه شکلی انجام شده، باید به پشت فرش نگاه کنید و ببینید نخ ها مستقیم و مرتب شانه زنی شده‌اند یا این کار بدون نظم انجام شده است.

نکته : این نخ های نازک و ضخیم را پود فرش می نامند.

خرید تابلو فرش دستبافت

تابلو فرش دستباف رقص مهتاب

توجه به قیچی زنی و پرداخت، در خرید تابلو فرش دستباف
تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

بعد از بافت چند ردیف از تابلو فرش دستباف، نخ های اضافی فرش توسط بافنده قیچی می شود و بعد از اتمام کار، افرادی مسئول پرداخت (یک دست کردن روی فرش) هستند. در خرید تابلو فرش دستباف باید به ظرافت قیچی زنی و پرداخت فرش، دقت کنید. چون هر چه قدر تابلو فرش ماهرانه بافته شود، بدون دقت در قیچی زنی ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

نوع طرح تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

در خرید تابلو فرش دستباف باید به نوع طرح توجه کنیم، طرح هایی مانند منظره، گل، خوشنویسی، مینیاتور، چهره، حیوان، فانتزی، پرنده و طرح آثار باستانی در بازار و فروشگاه های اینترنتی یافت می شود. قیمت تابلو فرش دستباف نسبت به نوع طرح متغیر است، برای مثال قیمت تابلو فرش دستباف با طرح مینیاتور بسیار گرانتر از طرح خوشنویسی می باشد. لازم به ذکر است که اندازه، در قیمت تابلو فرش تأثیر زیادی دارد.

قیمت تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، بافت تابلو فرش یک هنر محسوب می شود و بافنده تابلو فرش نیز یک هنرمند بی‌نظیر به شمار می رود. ولی همه‌ی بافندگان به یک شیوه و ظرافت فرش نمی بافند و تابلو فرش هر بافنده هر چند اگر یک طرح را بافته باشند، با هم یکسان نیست.

قیمت تابلو فرش دستباف را بافنده، ظرافت کار، نخ مصرفی، رنگ بندی و ابعاد تعیین می کند. گرانترین تابلو فرش های دستباف، طرح هایی هستند که صورت های زیادی در آن وجود داشته باشند. چون سخت‌ترین قسمت کار بافت صورت انسان می باشد و اگر بافنده کوچکترین اشکال در بافت قسمت های چشم، ابرو، دماغ و چانه داشته باشد، ارزش کل تابلو فرش از بین می رود.

یکی دیگر از جواب افرادی که پرسیده‌اند، تابلو فرش دستباف از کجا بخرم ، این است که از جایی تابلو فرش دستباف بخرید که فروشنده، عیب های تابلو فرش را از شما پنهان نکند و در هنگام خرید تابلو فرش دستباف با طرح صورت یا مینیاتور، به صورت های موجود در طرح تک به تک دقت و توجه کنید.

نکته : طرح تابلو فرش دستباف شام آخر مسیح یکی از طرح های ناب و سخت در این زمینه می باشد، که صورت های فراوانی در این اثر دیده می شود.

استفاده از نخ ابریشم در تابلو فرش دستباف
تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

نخ ابریشم به دو نوع مصنوعی و طبیعی وجود دارد، که در تابلو فرش ها زیادی از ابریشم طبیعی استفاده می شود. قیمت تابلو فرش دستباف که در آن از ابریشم استفاده شده است، بالاتر از سایر نمونه ها است و همچنین میزان استفاده از ابریشم در قیمت تابلو فرش دستباف تأثیر زیادی دارد.

دلیل این تفاوت قیمت، یکی بالا بودن قیمت نخ ابریشم طبیعی می باشد و دیگری سخت بودن بافندگی با نخ ابریشم است. نخ ابریشم به دلیل لطافت زیاد و ضخامت کم، هنگام شانه زنی مشکلاتی را برای بافنده بوجود می آورد.

طراحان نقشه های تابلو فرش دستباف نیز برای زیبایی بیشتر از کنتراست (تضاد در هنر) در طرح هایشان استفاده می کنند، که بهترین ابزار برای کنتراست، نخ ابریشم می باشد. برای مثال تابلو فرشی که طرحی مینیاتوری دارد و یک پرنده با یک زن در آن تابلو فرش دیده می شود، طراح برای زیبایی بیشتر و تأکید به پرنده و یا چشم و ابروی زن موجود در طرح، به خاطر درخشندگی و لطافت زیاد، از نخ ابریشم استفاده می کند.

یکی دیگر از جواب افرادی که پرسیده‌اند، تابلو فرش دستباف از کجا بخرم ، این است که از جایی تابلو فرش بخرید که فروشنده نوع ابریشم (مصنوعی یا طبیعی) بودنش را صادقانه بیان کند.

قیمت تابلو فرش دستبافت

تابلو فرش دستباف شاعر جوان

قاب دور تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

در خرید تابلو فرش دستباف حتمت دقت کنید که تابلو فرش بدون قاب باشد. چون بعضی از فروشندگان برای پنهان کردن عیوب تابلو فرش دستباف مانند کج بودن کل تابلو فرش، آن را با قاب به فروش می گذارند. بعد از اطمینان از سلامت تابلو فرش، می توانید یک قاب چوبی با رنگ مکمل زمینه تابلو فرش با کنده های ظریف و سلطنتی انتخاب کنید.

نکته : در هنگام نصب تابلو فرش، از میخ برای نصب فرش به قاب به هیچ عنوان استفاده نکنید.

جلوگیری از حمله موریانه ها

آفتی که فرش و تابلو فرش را همیشه تهدید می کند، موریانه هایی هستند که برای تغذیه و بقاء به تابلو فرش ها حمله می کنند.

برای جلوگیری از این خطر که ممکن است، ارزش کل فرش ما را از بین ببرد، می توانید قرص هایی بی بو از فروشگاه های سموم کشاورزی و یا عطاری ها تهیه کنید و آن را در داخل یک دستمال کاغذی پیچیده و در پشت تابلو فرش پنهان کنید. با این کار هیچ موریانه‌ای جرأت نزدیک شدن به فرش و تابلو فرش شما را نخواهد داشت.

نکته : در خرید تابلو فرش دستباف، با دقت همه جای آن را بررسی کنید، چون ممکن است قبل از خرید در فروشگاه یا کارگاه بافندگی تابلو فرش مورد حمله موریانه ها قرار گرفته باشد.

تابلو فرش دستباف از کجا بخرم

به دلیل قیمت های متنوع و وجود رقابت در بازار فرش دیگر تجار فرش مانند گذشته نمی توانند سود زیادی از فروش تابلو فرش دستباف به دست آورند، به همین دلیل بیشتر فروشندگان هنگام خرید تابلو فرش دستباف، حقیقت را برای شما بیان نمی کنند.

بهترین راه برای یک خرید مطمئن، مراجعه به سایت های اینترنتی معتبر می باشد. چون سایت ها اعتبار کلی خود را، هیچ وقت فدای سود بیشتر نمی کنند. همچنین این سایت ها مانند هوم آنلاین، در صورتی که شما محصول را پسند نکردید، در اسرع وقت بعد از تحویل جنس به عامل سایت، عین مبلغ را به شما باز می گردانند و یا در صورت تمایل خریدار، محصول را تعویض می کنند.

این سایت ها، این کار را به دفعات و تا رضایت کامل و نهایی مشتری انجام می دهند.

نصب تابلو فرش دستباف در خانه

تابلو فرش را در مرکز دیوار اصلی نصب کنید، به طوری که دیوار با خط هایی افقی و فرضی به پنج قسمت تجسم کنید و تابلو فرش را در خط دوم از بالا نصب کنید. لازم به ذکر است که تابلو فرش دستباف را در مجاورت نور خورشید نصب نکنید. چون نور خورشید به تدریج، بر کیفیت رنگ تابلو فرش دستباف تأثیر منفی گذاشته و هیچ راه حلی برای ترمیم رنگ رفتگی وجود ندارد.

تابلو فرش دستبافت از کجا بخرم

تابلو فرش دستباف مخفیگاه

امیدواریم این مقاله به سوال شما عزیزان که پرسیده بودید، تابلو فرش دستباف از کجا بخرم ، پاسخ داده باشد.

تیم سایت هوم آنلاین بی صبرانه منتظر نظرات شما بزرگواران می باشد.

محصولات منتخب

برای مشاهده تصاویر منتخب در اندازه بزرگ، روی عکس کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *