دکوراسیون پذیرایی شیک و نکات مهم دیزاین 2020

بروز شده در 11 آذرماه 1399

دکوراسیون پذیرایی شیک مستلزم آگاهی و درک کامل از فضا و آشنایی با هنرهای تجسمی و تأثیر رنگ و نور در روان انسان و خلاقیت هنری می باشد. علاوه بر داشتن تمامی این فاکتورهای مهم، باید با اصول چیدمان پذیرایی و چیدمان مبل آشنا باشید، تا زیباترین دکوراسیون پذیرایی را برای خود رقم بزنید. در ادامه‌ی این مقاله درباره دیزاین پذیرایی با کاغذ دیواری ، دکوراسیون پذیرایی کوچک و دیزاین پذیرایی عروس 2020 بحث خواهیم کرد.

تیم سایت هوم آنلاین برای تنظیم این مقاله از مشاوره چند معمار و طراح داخلی مجرب بهره گرفته است. 

دکوراسیون پذیرایی مربع

یکی از اصول مهم در زیباسازی دکوراسیون پذیرایی مربع رعایت اصول قرینه سازی می باشد. قرینه سازی حس بسیار خوشایندی به انسان منتقل می کند.

در تصویر زیر یک پذیرایی مربع شکل شیک را می بینید، با کمی دقت در این عکس می بینیم که طراح اصول قرینه سازی را در ساخت و چیدمان پذیرایی به شکل زیبایی رعایت کرده است.

در داخل این فضا 4 میز با 4 شمع روی آنها مشاهده می کنید که به صورت زیبایی مقابل هم قرار گذاشته شده و همچنین خارج این فضا دو مبل تکنفره از یک مدل کنار هم قرار دارد. روبروی این فضا شومینه ای شیک و ساده در وسط که در طرفین آن دو پله همشکل قرار دارد، می بینید.دکوراسیون پذیرایی مربع

دیزاین پذیرایی عروس

دکوراسیون پذیرایی شیک

ازدواج در تمام فرهنگ ها یک امر پسندیده و خوشایند است. اگر از هر فرد رنگ ازدواج و عروسی را بخواهید برای شما توصیف کند، مطمئناً از رنگ سفید، صورتی و قرمز نام خواهد برد. همانطور که از این رنگ ها در عروسی استفاده می شود، خرید دسته گل و یا دیزاین خیلی چیزها با گل در عروسی زیاد دیده می شد.

برای دیزاین پذیرایی عروس می توانید از این چیزها الهام بگیرید و پذیرایی عروس را با کاغذ دیواری هایی با رنگ های شاد با شکل گل و تابلو هایی با مضمون عروس و عروسی به راحتی دیزاین کنید.

مبلمان و چیدمان پذیرایی باید زیاد از حد شلوغ نباشد و رنگ مبلمان را سفید و یا رنگ روشن متناسب با محیط انتخاب کنید. ضمناً در دیزاین پذیرایی عروس از خرید وسایل اضافه و بوفه های بزرگ و شلوغ بپرهیزید. در دیزاین پذیرایی عروس از یک آباژور ساده و بلند با نور آبی در یک گوشه خلوت و یک صندلی میزدار مانند میز تلفن در کنار آن استفاده کنید.

دیزاین پذیرایی عروس

دیزاین پذیرایی با کاغذ دیواری

دکوراسیون پذیرایی شیک

در خرید و دیزاین پذیرایی با کاغذ دیواری باید چند اصل مهم را که در زیر آورده‌ایم را رعایت کرد.

  • جنس و ضخامت کاغذ دیواری
  • کیفیت کاغذ دیواری
  • قابل شستشو بودن
  • رنگ کاغذ دیواری
  • بافت کاغذ دیواری
  • برند کاغذ دیواری

رنگ و طرح کاغذ دیواری باید متناسب با دکوراسیون و دیگر وسیله های پذیرایی شما باشد. در انتخاب کاغذ دیواری فکر کنید تابلویی را نقاشی می کنید، یکی از اصول زیبایی در یک تابلو نقاشی، مکمل بودن رنگ هاست. در دیزاین پذیرایی با کاغذ دیواری باید رنگ ها همدیگر را تکمیل کنند. در بعضی از انتخاب های نا آگاهانه مشاهده شده است که رنگ کاغذ دیواری بر دکوراسیون پذیرایی شیک خانه شما غلبه کرده و زیبایی دکوراسیون را تحت تأثیر قرار داده که البته این عمل بالعکس هم گاهی اوقات دیده شده است.

برای دکوراسیون پذیرایی کوچک از کاغذ دیواری های ساده با رنگ روشن استفاده کنید و از انتخاب رنگهای تیره یا طرح های بزرگ دوری کنید.

ولی اگر پذیرایی بزرگی دارید، دست شما برای انتخاب خیلی باز است. دیگر وقت آن رسیده که انتخاب های افسارگسیخته ای داشته باشید و از طرح های ساده فاصله بگیرید. انتخاب کاغذ دیواری با تصویرهای بزرگ و گاهاً سه بعدی پذیرایی زیبا و متفاوتی را برای شما به ارمغان می آورد.

دیزاین پذیرایی با کاغذ دیواری

دکوراسیون پذیرایی کوچک

در دکوراسیون پذیرایی کوچک انتخاب مبلمان با حجم کوچک و رنگ روشن یکی از اصول مهم می باشد. همچنین دیوارها و کف هم باید به رنگ روشن باشند، چون رنگ های تیره پذیرایی را کوچکتر نمایان می کنند. در دکوراسیون پذیرایی کوچک از قرار دادن بوفه های بزرگ بپرهیزید. برای تزئین می توانید به جای بوفه بزرگ و شلوغ از یک مجسمه یا ساعت ایستاده ظریف استفاده کنید که البته نورپردازی با لامپ های LED بر روی مجسمه را فراموش نکنید. استفاده از کوسن بر روی مبل دروی کنید، چون حجم مبل شما را افزایش می دهد.

اگر می خواهید از مبل کلاسیک برای دکوراسیون پذیرایی کوچک استفاده کنید، به یاد داشته باشید مبل ها به رنگ استخوانی با پارچه های روشن باشد.

چگونه پذیرایی کوچک را بزرگ جلوه دهیم

دکوراسیون پذیرایی شیک

یک ترفند معماری برای بزرگتر نشان دادن پذیرایی این است که فیلتر ورودی را دلگیر کنیم.

خانه های کوچک آپارتمانی، طبیعتاً پذیرایی کوچکی دارند. برای بزرگتر جلوه کردن پذیرایی باید نور فیلتر ورودی را کم و رنگ فیلتر را تیره و دلگیر انتخاب کنیم. در صورت امکان از وسیله هایی مانند جا کفشی یا کمد لباس و کفش برای کوچکتر کردن فیلتر ورودی استفاده کنید.

در این صورت کسانی که از آن فیلتر عبور کرده و وارد خانه می شوند، در ذهن آنها خانه شما بزرگتر از حد خودش نمایش داده می شود و علاوه بر آن احساس آرامش را برای شما و مهمان به ارمغان می آورد.

از این ترفند در زمان صفویه، در مسجد امام اصفهان استفاده شده است و یک ترفند جالب ایرانی به شمار می رود.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

زیباترین دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی شیک
فرمول نصب تابلو روی دیوار

 برخی اعتقاد دارند که چون دیوار کوتاه است تابلو را پایین تر و یا چون دیوار بلند است آن را بالاتر نصب کنند.

ارتفاع دیوار در نصب تابلو یا ساعت تفاوتی ندارد. فرمول نصب تابلو یا ساعت روی دیوار به این گونه است که، دیوار را با سه خط افقی تقسیم می کنیم و تابلو را در قسمت سوم از کف و در وسط قرار دهید.

نکاتی درباره‌ی دکوراسیون پذیرایی شیک

در دکوراسیون پذیرایی شیک باید نکات زیر را رعایت کنید.

نکته 1: در چیدمان پذیرایی باید چیدمان مبل به گونه ای باشد که افراد بتوانند به راحتی با هم صحبت کنند.

نکته 2: در چیدمان پذیرایی فقط از لامپ های سقفی استفاده نکنید، داشتن چراغ های تزیینی و رومیزی گزینه خوبی است.

نکته 3: سعی کنید پرده ها را بلند انتخاب کنید و میله پرده هایتان را بالاتر از پنجره نصب کنید تا فضا زیبا تر شود .

نکته 4: زیاد از وسایل تزیینی در اتاق استفاده نکنید حتی اگر این وسیله ها با ارزش باشند باز هم یک وسیله اضافی است و باعث آشفتگی فضا می شود.

نکته 5: سعی کنید از فضای دیوارها هم برای چیدن کتاب ها و غیره استفاده کنید و همه چیدمان را به کف اتاق اختصاص ندهید.

نکته 6: مبلمان را به دیوار نچسبانید و با فاصله از دیوار بچینید تا حس بهتری به شما منتقل شود.

دکوراسیون پذیرایی شیک

نقش آیینه در دکوراسیون پذیرایی شیک

جالب است بدانید که آیینه ها شدت نور را عوض نمی کنند بلکه نور را بازتاب می کنند و امواج نوری را ساطع می کنند. در نتیجه اگر شما نوری را به آیینه بتابانید آیینه به سادگی انرژی را به جهت دیگری منحرف می کند. اگر آیینه ای را در پشت چراغ یا نور شمع قرار دهیم آیینه طبق وظیفه خود نور را منعکس می کند.

ولی دیوار نور را جذب می کند و فقط قسمت ناچیزی از نور را به فضا برمی گرداند. با قرار دادن آینه ها می توانیم فضا را نورانی و بزرگتر جلوه دهیم و علاوه بر آن زیبایی آینه و قاب دور آن پذیرایی ما را شیک و زیباتر می کند.

نکته : آینه های شکسته شکسته فضا را نورانی تر می کنند.

دکوراسیون پذیرایی شیک

نکات مهم در ارتباط با وجود آینه در دکوراسیون پذیرایی شیک

نکته 1: گر آیینه در برابر پنجره قرار بگیرد باعث می شود نور بیشتری وارد اتاق شود.

نکته 2: ارتفاع نصب آیینه بر روی دیوار بستگی به چیزی دارد که در مقابل آیینه قرار دارد، نه این که طبق عادت آن را به موازات چشممان قرار دهیم.

نکته 3: از استفاده کردن یک آیینه بزرگ در یک اتاق کوچک نترسید آیینه ها در فضای اتاق توهم عمق ایجاد می کند و به بزرگ تر شدن اتاق کمک می کند.

نکته 4: تفاوت آیینه ها تنها از طریق قابی که دور آنها است قابل تشخیص است،هر آیینه با قاب متفاوت جلوه متمایزی به محیط اطرافش می دهد.

نکته 5: قرار دادن آینه های زیاد در فضای اتاق پذیرایی باعث می شود بازتاب های اضافی در محیط آزار دهنده شوند.

دکوراسیون پذیرایی شیک

اصول نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی شیک

نورپردازی در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی در هر قسمت خانه اصول مخصوص به خود را دارد. نوع نورپردازی که برای اتاق پذیرایی استفاده می‌کنید، لزوماً در آشپزخانه و اتاق‌خواب کارایی نخواهد داشت. در این مطلب تأثیر روانشناسی نور و اصول نورپردازی داخلی ساختمان در دکوراسیون پذیرایی شیک را بررسی می‌کنیم.

اگر وارد اتاقی شوید که مملو از نورپردازی ملایم و متعادل است، به ‌سرعت احساس آرامش و راحتی خواهید کرد. اما در صورتی ‌که به همان اتاق قدم بگذارید اما این بار به‌ جای نور ملایم و دعوت‌کننده، تعداد زیادی لامپ فلورسنت تند و تیز، آن را روشن کرده باشد احساس ناراحتی ناخوشایندی به شما دست خواهد داد.

نکته : برای نور پردازی و دکوراسیون پذیرایی شیک حتماً از یک کارشناس و معمار کمک بگیرید.

دکوراسیون پذیرایی شیک

شما می توانید به وسیله نور، فضایی را وسیع تر و یا کوچکتر نمایش دهیدبرای این منظور کافی است نورپردازی ها را بر روی دیوارها و کنج های محیط انجام دهید. به این ترتیب اطراف محیط روشن تر از مرکز شده و بزرگتر جلوه می کند.

به عنوان مثال اگر در نورپردازی یک اتاق پذیرایی تنها به منبع نورزایی برای روشن کردن منطقه ای کوچک در محدوده مبلمان بسنده کنیم، دامنه دید افراد محدود شده و در نتیجه فضا حتی کوچکتر از آنچه هست به نظر می آید.

دکوراسیون پذیرایی شیک

امیدواریم این مقاله شما بزرگواران را در دیزاین و دکوراسیون پذیرایی شیک کمک کرده باشد.

تیم سایت هوم آنلاین بی صبرانه منتظر نظرات شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *